Opravy povrchových úprav

Pokud se povrchová úprava z nějakého důvodu nepodaří, je možnost ji stáhnout a díl pokovit znovu. Obecně se dá říct, že každá povrchová úprava, kterou Seven-K nabízí, se dá alespoň jednou opravit.

 

  • Zinek, Zinek-nikl, Zinek-železo

 

Oprava těchto antikorozních povrchových úprav je velice snadná. Obyčejné i slitinové zinkování vykazuje slabou odolnost vůči kyselinám a stáhnutí původní vrstvy probíhá v mořících lázních, které jsou součástí procesu pokovení. Poté díly pokračují linkou a na konci mají novou povrchovou úpravu.

Zinek, Zinek-nikl a Zinek-železo se dají na dílech bez požadavků na pevnost opravovat vícekrát. U dílů s pevnostními požadavky musí dojít k odvodíkování základního materiálu kvůli vzniku vodíkové křehkosti.

 

  • Chemický nikl

 

Oprava chemického niklu je velice obtížná a nákladná záležitost, kdy je k odstranění původní vrstvy zapotřebí speciální stahovací lázeň. V Seven-K jsou 3 různé typy těchto lázní dle použití základního materiálu, kdy se v jednom typu lázně stahují nelegované oceli, v druhém hliník a nerezové oceli a ve třetím měď a její slitiny.

Při stahování niklu z neželezných kovů dochází ke zmatnění povrchu základního materiálu. Pokud se jedná o vzhledové díly, je před druhým niklováním zapotřebí další předúprava (leštění, broušení, omílání…), která sladí vzhled stahovaného kusu se surovým.

Chemický nikl jde také opravovat vícekrát.

 

  • Elox

 

Nejsložitější povrchová úprava na opravu je eloxování. Při stažení eloxu dochází k úbytku základního materiálu a mění se rozměry dílce v řádech tisícin až setin mm dle tloušťky původní vrstvy. Ta musí být dokonale stažená z celého dílce. Jakékoliv pozůstatky původní vrstvy by zabránili správné tvorbě vrstvy nové.

Oprava vrstvy eloxu také zmatní povrch základního materiálu. Jakákoliv mechanická předúprava materiálu pro dosažení estetických vlastností se musí po stažení zopakovat.

Obzvlášť obezřetně se musí přistupovat k opravám přesně obráběných dílů, protože stažení rozhodí přesné rozměry a díl je poté nepoužitelný. Společnost Seven-K si však dokáže opravit přesně obráběné díly.